Kategorie
Biznes

Czujnik ruchu – przyszłość nowoczesnego oświetlenia

Czujnik ruchu – przyszłość nowoczesnego oświetlenia

Coraz częściej możemy spotkać domy i mieszkania wyposażone w technologię smart. Inteligentne urządzenia sterowane za pomocą aplikacji czy automatyczne czujniki ruchu w przypadku oświetlenia już nikogo nie zadziwiają. Domeną XXI wieku stała się automatyka domowa, praktyczność i funkcjonalność. Tymi cechami kierują się również właściciele domów czy mieszkań, biorąc je za priorytet w wyborze odpowiedniego oświetlenia pomieszczeń. Czym są czujniki ruchu, jak działają i dlaczego cieszą się tak rosnącym zainteresowaniem?

Czym jest i jak działa czujnik ruchu?

Lamy wyposażone w czujnik ruchu, dzięki specjalnej technologii samoczynnie uruchamiają instalację świetlną – po wykryciu nawet najmniejszego ruchu w zasięgu urządzenia. Czujnik działa na zasadzie reakcji detektora na podczerwień lub wysłania fali elektromagnetycznych – a następnie odebrania ich echa. Czujniki światła najczęściej dostosowują swoje parametry do wielkości zarejestrowanego obiektu – stąd nie musimy się martwić, że światło zostanie uruchomione pod wpływem spadającego liścia lub biegnącej myszy.

Rodzaje czujników ruchu

Czujniki ruchu wyróżniamy w kilku rodzajach:

 • czujniki PIR – pasywne, czułe na promieniowanie podczerwone, które wykrywają źródło ciepła i zmiany temperatur interpretowanej jako ruch. Na jego efektywność wpływa wielkość poruszanego się obiektu, jego temperatura, kierunek w którym się przemieszcza oraz prędkość. Temperatura otoczenia również odgrywa tutaj znaczącą rolę, a niekiedy może nawet zakłócić poprawne odbieranie sygnałów.
 • czujniki mikrofalowe – radarowe, które wysyłają fale elektromagnetyczne o określonej częstotliwości a następnie odbierają informacje o echu odbijającym się od otaczających przedmiotów. Moc fal jest niewielka i niezagrażająca zdrowiu, ale wystarczająca by czujnik bez przeszkód radził sobie z wykrywaniem ruchu. Czujniki te są bardziej czułe od tych pasywnych.
 • czujniki dualne – połączenie dwóch powyższych technologii, co sprawia, że granica błędu jest zminimalizowana – wiąże się to jednak również z większą ceną
 • czujniki laserowe – optyczne, gdzie detektor wychwytuje nawet niewielki ruch przecinający snop wiązki laserowej. Ich działanie uważane jest za bezbłędne. Sensor wykorzystany w przypadku tego rodzaju to technologia Time of Flight. Urządzenie to pozwala na bardzo precyzyjne określenie powierzchni objętej pomiarem – stąd najczęściej stosuje się go na różnego rodzaju klatkach schodowych.

 

Bez względu na wybrany rodzaj, największą zaletą czujników jest ich uniwersalność i możliwość podłączenia do standardowej instalacji elektrycznej – bez konieczności montowania dodatkowych przewodów.

Praktyczne zastosowanie czujników

Wybór odpowiedniego czujnika uzależniony jest od celu, w jaki urządzenie będzie wykorzystywane. Za każdym razem warto kierować się również odpowiednimi parametrami. Szczegółowa specyfikacja techniczna jest zwykle podana przez producenta. Jak wiemy, odpowiednio dobrane oświetlenie służy nam zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz – a często też w samym ogrodzie, eksponując jego walory. Projektując oświetlenie dla swojego domu/mieszkania lub po prostu planując remont warto wziąć pod uwagę pomieszczenia, w których światło potrzebne nam jest wyłącznie przez chwilę, np. w momencie przechodzenia przez korytarz, na klatkach schodowych, przy wejściu do domu lub garażu. Na rynku dostępne są czujniki dedykowane korytarzom czy klatkom schodowym, gdzie wystarczający będzie mniejszy zasięg. Do garażów i wszelkiego rodzaju podjazdów dedykowane są czujniki z zasięgiem od trzech metrów wzwyż – w zależności od indywidualnego zapotrzebowania. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę to kąt wykrywania. Niektóre czujniki oscylują w granicach 120 stopni – inne wychwytują ruch w perspektywie nawet 360 stopni. Te drugie należą już do bardziej zaawansowanych i z pewnością znajdą swoje zastosowania w wszelkiego rodzaju magazynach czy na otwartej przestrzeni. A co ze wspominanymi wcześniej ogrodami? W takim przypadku najlepiej posłużą nam dedykowane temu czujniki – odporne na warunki atmosferyczne. Ze względu na swoje właściwości – na zewnątrz najlepiej sprawdzą się czujniki PIR. Pamiętajmy jednak, że czujniki zewnętrzne nie powinny być montowane w miejscach na stale narażonych na opady deszczu lub zachlapania. Głównym aspektem, który musimy brać wówczas pod uwagę jest stopień szczelności.

Czujniki zmierzchowe i czasowe

Podstawowe parametry, jakie powinny spełniać czujniki ruchu to dla wielu producentów zdecydowanie za mało. Wielu z nich wprowadza coraz to ciekawsze opcje. Do najczęstszych z nich należy programowanie czasowe lub automatyczne czujki ruchu uruchamiane po zmierzchu. Opcje te cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród fanów nowoczesnych technologii i tematyki smart home, dla których elektronika nie jest czymś obcym.  Jest to również idealne rozwiązanie dla wszelkich obiektów użyteczności publicznej lub komercyjnych, jak na przykład kina, teatry czy urzędy – a co za tym idzie – podjazdy, furtki bram i parkingi. Zaletą czujników czasowych, oprócz praktyczności jest również wymiar ekonomiczny – gdyż odpowiednio dostosowane parametry pozwolą nam na zaoszczędzenie znacznych zakładów energii elektrycznej, a mówiąc prościej – zmniejszenie rachunku za prąd. Do innych ciekawych opcji należy też czujnik obecności – którego czułość jest na wysokim poziomie. Produkt tego typu identyfikuje ruch podtrzymując wciąż włączone oświetlenie. Inne czujki ruchu wyposażone są w regulację jasności, dzięki czemu możliwa jest personalizacja intensyfikacji natężenia światła.

Montaż czujników ruchu

Czujniki ruchu mogą być w łatwy sposób montowane na różnych płaszczyznach. Najpopularniejsze z nich to instalacja w puszcze podtynkowej, natynkowo lub nasufitowo. W przypadku wspomnianego wcześniej montażu na zewnątrz, pamiętajmy o odpowiednich wodoodpornych parametrach, o wysokim stopniu szczelności. Konieczne jest też, by sama oprawa czujników wykonana była z materiałów nierdzewnych, dzięki czemu dane oświetlenie posłuży nam w swej pełnej estetyce przez lata. W ofercie perfektmarket.com.pl znajdziemy czujniki, które z powodzeniem zamontujemy zarówno wewnątrz budynków, jaki na zewnątrz. Szczegółowe nazwy i opisy czujników ułatwią wybór odpowiedniego typu – w zależności od potrzeb użytkowników.

Sklep, oprócz tradycyjnych czujników ruchu, oferuje szeroki wybór urządzeń, m.in.:

 • oprawę schodową z czujnikiem ruchu
 • żarówki LED z czujnikiem ruchu w energooszczędnej klasie
 • kinkiety elewacyjne z czujnikiem ruchu – o podwyższonej klasie szczelności, idealny do opraw świetlnej tarasów czy ogrodów
 • lampy zewnętrzne LED z czujnikiem ruchu – o uniwersalnym designie
 • lampki do podświetlenie łóżka z czujnikiem ruchu – idealne do pokoju dla dziecka
 • reflektory LED z czujnikiem ruchu
 • idealne do obiektów przemysłowych

 

Ilość produktów w naszej ofercie jest naprawdę duża i zróżnicowana. Zarówno osoby prywatne jak i duże przedsiębiorstwa znajdą czujniki ruchu odpowiednio dopasowane do indywidualnych preferencji. Tego typ udogodnienia zapewniają szereg korzyści, w skład których wchodzi praktyczność, funkcjonalność oraz bezpieczeństwo oświetlanych – a często również monitorowanych obiektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *