Kategorie
Biznes

Pellet drzewny – paliwo grzewcze na miarę XXI wieku

Pellet drzewny – paliwo grzewcze na miarę XXI wieku

Na całym świecie toczy się walka o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i przejście z paliw kopalnych na energię odnawialną. Farmy wiatrowe, elektrownie wodne i energia słoneczna są szeroko komentowane w prasie i istnieje wiele inicjatyw rządowych zachęcających ludzi do instalowania paneli słonecznych i wiatraków na swoich dachach. Jednakże, ludzie zdają się zapominać, że jedno z tradycyjnych paliw stałych jest odnawialne, jeśli jest prawidłowo zarządzane i wykorzystywane; drewno.

Czy są pelety drzewne?

Pelety drzewne są neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla, w 100% odnawialnym źródłem energii, bez dodatków i z bardzo niską produkcją popiołu.  Drzewa nigdy nie są usuwane szybciej niż wzrost, który może być utrzymany.

Pellety drzewne są naeutralne

Neutralność węglowa wynika z faktu, że drzewa rosnąc i fotosyntezując, pobierają dwutlenek węgla jako część swojego naturalnego cyklu życia. Jest on magazynowany w drzewie i uwalniany podczas spalania lub naturalnego rozkładu drzewa. Wytwarzają one również minimalną ilość popiołu, a ten, który powstaje, jest na tyle czysty, że można go wykorzystać jako nawóz ogrodowy.

Jaka przyszłość?

W związku z rosnącymi obawami dotyczącymi prawdziwej trwałości paliw kopalnych, takich jak gaz i ropa naftowa, oraz regularnie i szybko rosnącymi cenami, wiele osób poszukuje źródeł energii w sposób zrównoważony, a pelety drzewne konsekwentnie wychodzą na prowadzenie.

Granulki pelletu – precyzyjna regulacja cieplna

Prócz tego, że pellet drzewny są zrównoważone, pozwalają na znacznie większy poziom kontroli podczas ogrzewania budynku niż inne formy paliwa stałego. W przypadku tradycyjnego ognia, pomieszczenia zaczynają się zbyt zimne i szybko stają się zbyt gorące, gdy ogień się rozpali.

Regulacja

Jednak kotły na pelet drzewny pozwalają na precyzyjną regulację dzięki zwartej i jednorodnej naturze peletów, co sprawia, że bardzo łatwo jest uwalniać ciepło w czasie w zależności od potrzeb, więc działanie jest bardziej zbliżone do systemu ogrzewania elektrycznego, olejowego lub gazowego niż do tradycyjnego systemu na paliwo stałe.

Argument przeciw?

Często przytaczanym argumentem przeciwko wykorzystywaniu peletów drzewnych jako źródła paliwa jest fakt, że początkowe nakłady na kocioł na pelet drzewny są stosunkowo wysokie. Jednakże, jeśli weźmiemy pod uwagę, że nasze dostawy peletów drzewnych mają średnio mniej niż 10% zawartości wilgoci, a zatem spalają się niezwykle wydajnie.

Paliwo grzewcze z odpadów drzewnych

Być może najbardziej przekonującym powodem do przejścia na system ogrzewania na pellet drzewny jest bezpieczeństwo, jakie on zapewnia. Ceny na rynku energii wahają się, prawie zawsze w górę, a nie w dół, w sposób tak regularny, że istnieje ogromna wartość w spokoju umysłu, który przynosi system pelet drewnianych. Biorąc pod uwagę spekulacje na temat możliwości racjonowania paliw kopalnych w niedalekiej przyszłości, przejście na długoterminowe odnawialne źródło energii wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem.

Jakie kotły na biomasę?

Wraz z ciągłym wzrostem cen ropy naftowej i paliw kopalnych, wielu właścicieli domów zaczęło szukać alternatywnych sposobów ogrzewania swoich domów, które są bardziej przyjazne dla budżetu. Jedną z opcji, która zyskuje na popularności jest inwestycja w kocioł na pelety drzewne. Ogrzewanie peletami drzewnymi to nowe i nowoczesne rozwiązanie składające się z szeregu dekoracyjnych pieców i kotłów dla Twojego domu.

Mniejszy koszt

Tego typu kotły na biomasę kosztują mniej niż większość kotłów dostępnych na rynku, co czyni je zarówno energooszczędnym, jak i ekonomicznym sposobem ogrzewania domu.

Za i przeciw

Jak w przypadku każdego systemu grzewczego, plusy i minusy kotłów na biomasę są liczne, dlatego też zbadaliśmy i przeanalizowaliśmy kilka recenzji kotłów na pelet drzewny. Kocioł taki jak kocioł na pelet drzewny jest świetną alternatywą dla kotłów gazowych, elektrycznych lub olejowych, na przykład.

Zalety

Paliwo drzewne jest opłacalne. Pellet drzewny składa się z resztek materiału drzewnego i jest ekonomicznie konkurencyjny w stosunku do innych paliw stosowanych do ogrzewania. Cena za pelet drzewny jest często stabilna, ponieważ nie zależą od czynników zewnętrznych, takich jak paliwa kopalne.

Niewielkie gabaryty

Pelety drzewne mają niewielkie rozmiary i mogą być podawane do kotłów poprzez zautomatyzowany system. Są łatwe w przechowywaniu i wytwarzają minimalną ilość popiołu.

W zgodzie ze środowiskiem

Pellet drzewny jest przyjazny dla środowiska. Stanowią zrównoważone źródło paliwa, a kotły na pelet drzewny są niskoemisyjnym systemem grzewczym: nie produkują dwutlenku węgla, który szkodzi środowisku. Ilość dwutlenku węgla emitowanego podczas procesu spalania jest równa ilości pochłoniętej podczas wzrostu drzew. Istnieją nawet dotacje na kotły na biomasę, które pomogą wesprzeć Państwa inwestycję.

Nie zużywają wiele energii

Kotły na pellet drzewny są energooszczędne. Wymagają minimalnego wkładu użytkownika, a większość kotłów posiada system samooczyszczania.

Pellet drzewny jest odnawialnym źródłem energii. Produkuje się je z odpadów drzewnych i produktów ubocznych z trzebieży leśnej. Według badań i recenzji kotłów na pelet drzewny, ogrzewanie peletami pozostanie na czas nieokreślony jako odnawialne źródło energii.

System ogrzewania peletem drzewnym wspiera lokalną gospodarkę. Większość używanych peletów drzewnych jest produkowana lokalnie, co oznacza, że zapewniają one więcej miejsc pracy dla miejscowej ludności, co może prowadzić do niezależności energetycznej. Paliwo ekologiczne jakim jest pellet drzewny jest więc niezwykle wydajne.

Wady

Kotły na pellet drzewny wymagają częstej konserwacji. Nawet jeśli większość nowoczesnych kotłów posiada system samooczyszczania, wymiennik ciepła musi być często szczotkowany, aby uzyskać najwyższą sprawność roboczą. Dodatkowo, pojemniki na popiół muszą być regularnie opróżniane.

Magazynowanie

Magazynowanie pelletu drzewnego wymaga dużej przestrzeni magazynowej. Zawsze taniej jest zamówić dużą ilość drewna, ale do jego składowania może być potrzebne nawet 200 stóp sześciennych.

Skąd więc wiadomo, na jaki rodzaj paliwa drzewnego należy się zdecydować, rozważając system ogrzewania kotłem na biomasę? Oto kilka spostrzeżeń na temat zalet zrębków drzewnych i peletów drzewnych.

Paliwo biomasowe zrębki drzewne

Zrębki drzewne to małe kawałki drewna, które zostały pocięte na długość od 5mm do 50mm (mierząc zgodnie z kierunkiem włókien). Jest to preferowane rozwiązanie w stosunku do większych gałązek i cząstek przypominających pył.

Zrębki czy kora?

Mogą one być zawarte, ale jeśli gałązki są zbyt duże mogą „mostkować” i blokować system zasilania kotła zrębkami, zbyt małe mogą zakłócić spalanie w kotle na biomasę. To samo może się zdarzyć w przypadku wysokiej zawartości kory, dlatego należy zwrócić uwagę na jakość zrębków, która jest podyktowana surowcem, typem rębaka i ostrością ostrza, obsługą, itp. Z reguły zajmuje się tym dostawca zrębków drzewnych, który może przygotować paliwo z biomasy zgodnie z Państwa wymaganiami. Pallet drzewny do ogrzewania domu to bardzo wydajny olej opałowy.

Aby wyprodukować paliwo z wiórów drzewnych, drzewa są ścinane, a ścinki są rozdrabniane, a następnie suszone, aż wilgotność wiórów spełni wymagania. Więcej informacji dotyczących dostępnego pelletu można znaleźć na Sprzedaz-pellet.pl.

Paliwo z biomasy w postaci peletów drzewnych

Pellet drzewny od sprawdzonego dostawcy składa się z trocin lub drobnych wiórów drzewnych wytłaczanych pod ciśnieniem w taki sposób, że żywica drzewna wiąże materiał w cylindryczne kształty o średnicy od 6 mm do 10 mm i długości od 10 mm do 30 mm.

Do peletów drzewnych nie dodaje się żadnych sztucznych substancji chemicznych, ale czasami stosuje się skrobię lub mąkę kukurydzianą w celu poprawy stabilności: w rezultacie powstaje paliwo o wysokiej gęstości i niskiej zawartości wilgoci, które jest mniej nieporęczne w transporcie i przechowywaniu. Pellet drzewny to paliwo ekologiczne.

Jaka decyzja?

Wybór pomiędzy tymi rodzajami paliwa jest często decyzją podejmowaną podczas planowania projektu systemu i ma zasadnicze znaczenie dla znajomości konfiguracji kotła i rodzaju magazynu paliwa. Wymagany transport i przechowywanie mogą często przewidzieć, który rodzaj paliwa zostanie wybrany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *