Kategorie
Zdrowie

Psychiatra – kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Psychiatra – kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Leczenie psychiatryczne powoli przestaje być już powodem do wstydu i bardzo dobrze! Coraz więcej uwagi poświęcamy swojemu zdrowiu psychicznemu i zazwyczaj zdajemy sobie sprawę z tego, że zaburzenia psychiczne można i trzeba leczyć. Jeżeli więc podejrzewamy u siebie jakieś problemy natury emocjonalnej, odwiedźmy gabinet lekarza psychiatry. Zanim jednak udamy się na wizytę, warto dowiedzieć się, czym dokładnie zajmuje się lekarz psychiatra i jak przebiegają konsultacje u niego. Dobrze byłoby także dowiedzieć się, w jaki sposób wybrać lekarza, abyśmy byli zadowoleni z jego usług.

Kim jest lekarz psychiatra?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie wykształcenie posiada właściwie psychiatra. Niestety, nadal sporo pacjentów myli tego specjalistę z psychologiem bądź z psychoterapeutą. Tymczasem, psychiatra jest lekarzem, a więc osobą po ukończonych studiach medycznych. Posiada więc podstawową wiedzę medyczną, a psychiatria jej dziedziną medycyny, w której się specjalizuje. W odróżnieniu od psychologa czy psychoterapeuty, psychiatra posiada uprawienia do przepisywania leków na receptę. Warto mieć na uwadze to, że niektórzy psychiatrzy specjalizują się w leczeniu osób dorosłych, a inni w leczeniu dzieci i młodzieży. Warto mieć świadomość tego, że psychiatrzy nierzadko są również psychoterapeutami. Tacy specjaliści są uprawnieni nie tylko do przepisywania leków, ale również do prowadzenia terapii w wybranym przez siebie nurcie.

Psychiatra kompleksowo więc diagnozuje i leczy zaburzenia psychiczne. Psychiatrę możemy znaleźć zarówno w Poradni Zdrowia Psychicznego, która działa w ramach NFZ, jak i w prywatnych przychodniach. Wielu specjalistów prowadzi także prywatną praktykę lekarską. Warto zaznaczyć, że do lekarza psychiatry nie jest nam potrzebne skierowanie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że czas oczekiwania na wizytę może być długi. Jeżeli więc zależy nam na szybkiej konsultacji, lepiej skorzystać z wizyty prywatnej.

Jakie są wskazania do odbycia wizyty psychiatrycznej?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wygląda leczenie psychiatryczne. Dobrze byłoby jednak zdawać sobie sprawę także z tego, jakie są właściwie wskazania do odbycia wizyty u psychiatry. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Wśród licznych wskazań do konsultacji psychiatrycznej wyróżnić można między innymi:

  • długotrwale obniżony nastrój
  • ataki paniki
  • zaburzenia pamięci
  • zaburzenia lękowe
  • zaburzenia osobowości
  • skłonności samobójcze
  • zaburzenia snu

Nie zawsze wiemy jednak, na jakie zaburzenie psychiczne cierpimy. Międzynarodowa statystyczna klasyfikacja chorób opracowana przez Międzynarodową Organizację Zdrowia wyróżnia bowiem wiele różnych zaburzeń. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby diagnozowaniem zaburzeń psychicznych zajmował się właśnie lekarz psychiatra. Przeprowadzi on rzetelny wywiad oraz zaproponuje możliwe rozwiązania. Psychiatra może nas także pokierować do innych specjalistów, jeżeli uzna, że źródło naszych trudności leży na przykład w zaburzeniach somatycznych.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak przebiega pierwsza wizyta u psychiatry. Na szczęście, okazuje się że nie jest ona powodem do obaw. Trzeba jednak przygotować się na to, że pierwsza wizyta psychiatryczna może trwać nawet godzinę. Wszystko po to, aby lekarz mógł odpowiednio nas zdiagnozować. Na pewno będziemy musieli opowiedzieć specjaliście o naszych dolegliwościach, a on będzie zadawał nam pomocnicze pytania. Lekarz będzie chciał na pewno dowiedzieć się, czy mamy myśli samobójcze oraz czy nie zmagamy się z zaburzeniami snu. Są to bowiem objawy towarzyszące wielu zaburzeniom psychicznym. Dla ataków paniki charakterystyczne jest zaś pocenie się, kołatanie serca czy uczucie odrealnienia.

Na podstawie przeprowadzonego wywiadu, wspierając się konkretnym zestawem kryteriów diagnostycznych, specjalista stawia diagnozę. Po postawieniu jej, możliwe będzie leczenie depresji, zaburzeń lękowych czy też innego zaburzenia psychicznego. Najczęściej na pierwszej wizycie lekarz psychiatra jest w stanie zaproponować nam odpowiednie leczenie farmakologiczne. Psychiatra na pewno nie będzie nas ocenia ani wyśmiewał naszych objawów. Nie uzna też, że nasze zaburzenia psychiczne są zbyt mało poważne, aby się nimi zajmować.

Jak wygląda leczenie psychiatryczne?

Leczenie psychiatryczne nie składa się tylko z jednej wizyty. Polega ono bowiem na diagnozowaniu problemu pacjenta, leczeniu go oraz monitorowaniu postępów. Nietrudno się domyślić, że monitorowaniu postępów w leczeniu służą wizyty kontrolne. Ważne jest to, aby przychodzić na nie tak często, jak zaleca nam lekarz psychiatra. Na początku wizyty mogą odbywać się nawet co miesiąc. Są jednak z reguły krótsze od wizyty pierwszorazowej.

Aby leczenie farmakologiczne było skuteczne, konieczne jest przestrzeganie zaleceń specjalisty. Jeśli uzna on, że stan pacjenta nie pozwala mu na pracę zawodową, może zdecydować o zwolnieniu lekarskim. Jak bowiem wspomniano wcześniej, psychiatra jest lekarzem medycyny. Może więc wystawiać pacjentom zwolnienia lekarskie. W niektórych przypadkach, niezbędne może okazać się leczenie w szpitalu psychiatrycznym. Niektóre choroby psychiczne niezwykle trudno jest bowiem zdiagnozować i leczyć w warunkach ambulatoryjnych.

Jak znaleźć dobrego psychiatrę?

Niemal każdy, kto myśli o wizycie psychiatry, zastanawia się nad tym, jak znaleźć dobrego lekarza. Na szczęście, nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Możemy odwiedzić najbliższą Poradnię Zdrowia Psychicznego bądź zdecydować się na skorzystanie z usług placówki prywatnej. Godnym polecenia miejscem, w którym uzyskamy profesjonalną pomoc jest Centrum Probalans. Na stronie internetowej Centrum-probalans.pl znajdziemy cennik oraz dowiemy się, z usług jakich specjalistów możemy skorzystać. Z pomocy zatrudnionych tam fachowców mogą korzystać nie tylko osoby zamieszkujące Warszawę, gdyż w wielu przypadkach możliwe jest odbycie konsultacji przez Skype. Dobrym pomysłem będzie na pewno zapoznanie się z opiniami na temat poszczególnych specjalistów. Im więcej tych pozytywnych, tym większe prawdopodobieństwo tego, że psychiatra z którym będziemy rozmawiać będzie profesjonalny.

Psychoterapia także będzie pomocna

Leczenie farmakologiczne zaburzeń psychicznych jest niezwykle ważne. Niemniej jednak, nie zawsze okazuje się ono wystarczające. Bardzo często, oprócz leczenia farmakologicznego konieczne okazuje się wsparcie psychologa i psychoterapeuty. Jeżeli tego rodzaju pomoc jest niezbędna, psychiatra na pewno nas o tym poinformuje. Czasami lekarz może zachęcić nas także do tego, aby odbyć konsultację neurologiczną. Różne zaburzenia psychiczne mogą bowiem wynikać z zaburzeń neurologicznych. Doświadczony psycholog i psychoterapeuta będzie miał możliwość przeprowadzenia testów psychologicznych, co także może pomóc pacjentowi. Aby terapia mogła być skuteczna, musi odbywać się minimum raz w tygodniu i trwać określoną ilość czasu. Bardzo dobrze jest uczęszczać na terapię i na spotkania z psychiatrą do tego samego centrum zdrowia psychicznego. Pozwoli to bowiem na współpracę między specjalistami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *