Warning: Parameter 2 to qtranxf_postsFilter() expected to be a reference, value given in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Czy wiesz, że? | Wystawa Napoleon Bonaparte
Warning: Parameter 2 to qtranxf_postsFilter() expected to be a reference, value given in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Zaznacz stronę

Czy wiesz, że?

Poznaj ciekawostki o Napoleonie Bonaparte

Mały ciałem, wielki duchem – Napoleon Bonaparte miał zaledwie 168 cm wzrostu i olbrzymi wpływ na historię.
Pochodzący ze zubożałej rodziny Korsykanin miał liczne rodzeństwo, dzieciństwo spędził u boku rodziców, trzech sióstr i czterech braci.
Napoleon uczęszczał do szkoły początkowo na Korsyce, a następnie w Paryżu, tam też kontynuował naukę w szkolę wojskowej.
W wieku 10 lat Napoleon włożył na głowę czapkę w kształcie pieroga i od tamtej pory już się z nią nie rozstawał, wkładał ją nawet podczas bitew wojennych.
Bonaparte szybko zyskał popularność jako doskonały strateg i dowódca wojska – już w wieku 27 lat został generałem francuskiej dywizji.
Jego osoba wiązana jest z wydarzeniami mającymi miejsce podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej, w której początkowo chciał sprzymierzyć się z mieszkańcami wyspy. Dopiero po odprawieniu go przez przywódcę powstańców korsykańskich, Napoleon przystąpił do armii rewolucjonistów francuskich.
Zdobycie Tulonu przyniosło mu rozgłos i stopień generała brygady, a wkrótce potem i dywizji. Napoleon Bonaparte poślubił wdowę, arystokratkę o imieniu Józefina de Bearharnais, po czym objął dowództwo nad wojskami francuskimi walczącymi w Italii z Austrią.
Kampanie we Włoszech (pokój w Campo Formio) oraz w Egipcie (podbicie Malty, Dolnego Egiptu z Aleksandrią, bitwa pod Abukirem, pod piramidami) – mimo późniejszej kapitulacji wojsk francuskich – doprowadziły Napoleona do władzy.
Pod rozkazami Bonaparte były również Legiony Polskie (dowodzone przez gen. Jana Henryka Dąbrowskiego).
Napoleon został Pierwszym Konsulem Republiki Francuskiej, pełnił obowiązki cesarza Francji, był prezydentem i królem Włoch.
Ten genialny strateg i mąż stanu, reformator ustroju politycznego i prawa (wprowadził tzw. Kodeks Napoleona) to dzięki Bonapartemu edukacja w szkole jest nieodpłatna.
W roku 1800 Napoleon Bonaparte założył Bank Francji w celu kontroli finansów i regulacji kredytów. Istniejący dziś Europejski Bank Centralny jest jego bezpośrednim następcą.
W 1802 roku Napoleon utworzył licea. To właśnie w nich uczniowie pobierali naukę w ramach powszechnego programu, który umożliwiał im dostęp do uczelni wyższych. Dzięki Bonapartemu edukacja w szkole jest nieodpłatna.
W 1804 roku Bonaparte stworzył kodeks cywilny. To wybitne dzieło legislacyjne jest wciąż obecne
w naszym życiu po upływie ponad 200 lat.
Napoleon polecił swoim armiom stosować ruch prawostronny. Cała Europa postąpiła podobnie. Dlatego też wszyscy w Europie jeździmy dziś po prawej stronie, z wyjątkiem Anglii, gdzie Napoleon nigdy nie postawił stopy.
Bonaparte nie znosił korupcji. W 1807 roku stworzył Trybunał Obrachunkowy w celu monitorowania publicznych pieniędzy. Żadne współczesne państwo nie może dziś funkcjonować bez nadzoru księgowego.
W okresie Konsulatu Napoleon ogłosił pokój religijny. Dzięki temu wszyscy mogli wyznawać swoją wiarę, niezależnie czy byli to katolicy, protestanci bądź Żydzi, a żadna grupa nie stała ponad prawem. Władza świecka i religijna zostały oddzielone. Większość demokratycznych społeczeństw zostało zbudowanych według tego modelu.
Aby ułatwić przesyłanie korespondencji, w 1805 roku Bonaparte ustalił zasady numeracji budynków
w Paryżu, które były zależne od ułożenia ulicy względem Sekwany. System ten został w późniejszym czasie zaadaptowany w innych krajach.
Napoleon Bonaparte był szczególnie wielbiony przez naród polski w okresie istnienia Księstwa Warszawskiego.
Bonaparte o Polakach wypowiadał się pozytywnie: „Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych”.
Dnia 22 lipca 1807 roku w Dreźnie Bonaparte nadał Księstwu Warszawskiemu konstytucję, wzorując się na prawie francuskim. Konstytucja znosiła poddaństwo chłopów, czyniąc tę grupę społeczną „wolnymi” ludźmi, władzę nad Księstwem przekazując szlachcie oraz (w mniejszym stopniu) – także mieszczaństwu. Obywatele stali się równi wobec prawa.
Napoleon panicznie bał się kotów, miał obsesję na punkcie Piramidy Cheopsa i iloraz inteligencji równy 150.
Genialny strateg i dowódca często ucinał sobie piętnastominutową drzemkę podczas najważniejszych bitew i wbrew pozorom lubił otaczać się wysokimi osobami, zwłaszcza podczas wystąpień publicznych.
Kiedy jakiś przedmiot znajdował się poza zasięgiem rąk małego kaprala, na propozycję jednego z żołnierzy, który stwierdził, że jest większy od Napoleona i że może sięgnąć po nią dla cesarza, Bonaparte odpowiadał: „Nie większy, tylko wyższy”.
Jedna z teorii zakłada, że Napoleon zmarł wskutek raka żołądka, choć przyczyna zgonu nie jest w pełni jasna.
Ostatnią bitwą jaką Cesarz stoczył była zakończona porażką bitwa pod Waterloo.


Warning: Parameter 2 to qtranxf_postsFilter() expected to be a reference, value given in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 286