O wystawie

PIĘĆ ODSŁON TRIUMFU wielkiego Bonaparte - żołnierz, generał, konsul, cesarz i zesłaniec, który stał się legendą!

Po raz pierwszy w Polsce w Pałacu Kultury i Nauki, w Warszawie – historia NAPOLEONA BONAPARTE ożyje na nowo! Wszystko dzięki światowej wystawie opowiadającej o życiu i karierze militarnej wybitnego taktyka i stratega, który odmienił dzieje ludzkości. Ta wyjątkowa ekspozycja jest największą kolekcją oryginalnych przedmiotów należących do Napoleona, jakie kiedykolwiek były prezentowane w Polsce. Została zorganizowana dzięki długoletniej współpracy z Fondation Napoléon oraz Musée de l’Armée Invalides z Paryża. Całość wzbogacona jest o multimedia, co pozwoli zwiedzającym na dokładne poznanie historii kryjącej się za każdym eksponatem. Wystawa jest swoistą podróżą w czasie poprzez PIĘĆ ODSŁON TRIUMFU wielkiego BONAPARTE. Poznamy go jako żołnierza, generała, konsula, cesarza i finalnie zesłańca. Podróż ta rozpoczyna się wraz z Rewolucją Francuską w 1789, a kończy śmiercią Napoleona. Bonaparte od ponad 2 wieków jest uznawany za jednego z najbardziej interesujących bohaterów w historii i najbardziej znaną postacią historyczną po Chrystusie.

Na wystawie nie zabraknie akcentów z historii Polski, łączących Napoleona z Polską i Polakami, którzy bardzo mocno wierzyli w skuteczną walkę o niepodległość za jego pośrednictwem.  Polski wątek związany jest również z osobą matki pierworodnego syna Bonapartego – hrabianki Marii Walewskiej, z którą Napoleona łączył 3-letni związek. Ekspozycja prezentuje ponad 100 wyjątkowych eksponatów z czasów dwóch cesarstw. Unikalne przedmioty należące do Napoleona: rzeczy osobiste, stroje, broń, odznaczenia, meble, dokumenty dotyczące różnych aspektów życia genialnego przywódcy, począwszy od militarnych strategii przez triumfy, aż po życie osobiste.

Kolekcja przedstawia także najpiękniejsze rękodzieła wykonane przez artystów i rzemieślników w okresie napoleońskim: portrety, popiersia, rzeźby. Dzięki innowacyjnej technologii rekonstrukcji twarzy, będzie można zobaczyć pośmiertny odlew twarzy Napoleona w 3D. Całość kolekcji przybliża widzom złożony obraz życia Wielkiego Władcy, jego zwyczaje i wyjątkowy talent strategiczny.

Napoleon Bonaparte, jako postać na miarę Aleksandra Wielkiego czy Juliusza Cezara, był uosobieniem wielkiego talentu i geniuszu strategicznego. Istotnie odznaczył się w historii nie tylko całej Europy, ale również i Polski. Był niezmiernie wielbiony przez naród polski w okresie istnienia Księstwa Warszawskiego. Sam o Polakach wypowiadał się niezmiernie pozytywnie: „Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych”. Dnia 22 lipca 1807 roku w Dreźnie Bonaparte nadał Księstwu Warszawskiemu konstytucję, wzorując się na prawie francuskim. Konstytucja znosiła poddaństwo chłopów, czyniąc tę grupę społeczną „wolnymi” ludźmi. Wszyscy obywatele stali się równi wobec prawa. W drugiej zwrotce naszego Hymnu – “Mazurka Dąbrowskiego” (a trzeciej oryginalnego rękopisu) Józef Wybicki napisał: „Przejdziem Wisłę przejdziem Wartę, będziem Polakami, dał nam przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy”.

Ekspozycja skupia się także na Napoleonie jako innowatorze i autorze spuścizny, która ukształtowała przyszłość Europy i wpłynęła na życie każdego Europejczyka. Począwszy od odkrycia Kamienia z Rosetty (co dało początek egiptologii), przez pierwsze eksperymenty z puszkowaną żywnością, założenie Banku Francji, utworzenie liceów, stworzenie kodeksu cywilnego, nadzoru księgowego – monitorującego publiczne pieniądze,  ruchu prawostronnego – w komunikacji drogowej, pokoju religijnego, czy numeracji budynków, która stosowana jest po dziś dzień. W skład bogatego zbioru eksponatów  przedstawionych na wystawie wchodzą m.in.: legendarny kapelusz, który nosił Napoleon, a który uczynił jego postać nieśmiertelną. Mówi się, że sam jego widok z oddali wystarczył do zasiania strachu w armii wroga. Inne niezmiernie interesujące eksponaty to między innymi osobista strzelba myśliwska Napoleona, czy jego zegarek kieszonkowy – wykonany ze złota, srebra, diamentów i pereł. Istotnym eksponatem jest również waza fuseau z manufaktury porcelany w Sèvres, która przedstawia moment koronacji Napoleona. Wielką wartość posiada także zestaw naczyń należących do osobistego serwisu Cesarza. Na wystawie można zobaczyć również mało znane i niezwykle rzadko wystawiane wcześniej na widok publiczny Listy do Marii Walewskiej – polskiej hrabianki, wieloletniej kochanki Napoleona i matki jego pierworodnego syna. Ponadto ukazane zostaną notatki sporządzone podczas lekcji angielskiego, które Napoleon pobierał w trakcie swojego zesłania. Pozostałe eksponaty to m.in.: unikatowe ważne Listy od generała Bonapartego – z czasów, gdy był on dowódcą sił zbrojnych włoskiej armii i znajdował się u szczytu władzy. Ekspozycja prezentuje także słynne arcydzieło – obraz “Bitwa pod Marengo” z 1801 roku. Grupę przedmiotów o nieocenionej wartości uzupełnia oryginał Kodeksu Napoleona (francuskiego kodeksu cywilnego) z 1804 roku. Część wystawy poświęcona jest schyłkowi życia Napoleona na Wyspie Świętej Heleny. Zobaczyć tutaj można m.in.: kosmyk jego włosów, przybornik dentystyczny, przybornik podróżny (zawierający wszystkie przybory higieniczne), który był używany pod Austerlitz. Wystawę wieńczy dokładna rekonstrukcja grobowca Napoleona, obecnie wystawianego w muzeum w Les Invalides w Paryżu, które co roku przyciąga miliony odwiedzających. Każdy zwiedzający zobaczy na tej wystawie również wiele innych autentycznych przedmiotów, które przedstawiają historię życia Napoleona w 5 odsłonach.

Pośmiertny odlew twarzy Napoleona Bonaparte

Historyczną wystawę NAPOLÉON BONAPARTE miało już szansę zobaczyć kilka milionów osób w różnym wieku na 5 kontynentach. Bezcenna kolekcja podkreśla wielki geniusz i dokonania militarne Wielkiego Przywódcy, jak i szczegóły jego życia prywatnego. Ekspozycja opowiada w sposób edukacyjny i zrozumiały – również dla młodszych widzów, historię ambitnego wizjonera, bohatera i stratega – zdobywcy. Szczególnie w roku 2018 – “Roku dla Niepodległej”, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości (po 123 latach zaborów), warto poświęcić czas na refleksję nad tym, jak różne i często kręte drogi prowadziły naszych przodków do jej odzyskania. Prezentowana wystawa jest doskonałą okazją do zanurzenia się w jeden z epizodów tej odysei. To niecodzienna możliwość zgłębienia okresu wojen napoleońskich i niezwykle osobistego przybliżenia sylwetki postaci Napoleona Bonaparte,  który przybył znikąd i stał się największym wojskowym geniuszem wszechczasów. Podźwignął naród z rewolucji i przekształcił w cesarstwo rządząc u szczytu swojej kariery 70 milionami ludzi, zmieniając tym samym oblicze Europy.